Noclegi, kontakt: tel. 501 875 171
Domek na Przysłopiu, Zawoja, Zobacz na mapie
 

Okolica Zawoi

Zawoja to największa pod względem powierzchni wieś w Polsce, posiadająca wybitne walory klimatyczne, krajobrazowe i turystyczne; stąd już w okresie międzywojennym stała się renomowaną miejscowością letniskową.

Nasz dom położony jest w Zawoi Przysłop. Przysłop to typowy dla beskidzkiej wsi przysiółek położony malowniczo w Paśmie Jałowieckim Beskidu Żywieckiego na wysokości około 700 m npm. Na tym terenie zachowało się wiele starych kapliczek i figur przydrożnych z XVIII i XIX wieku. Tutaj znajduje się klasztor OO. Karmelitów Bosych i elektrownia wiatrowa, którą widać z okna.

Interesującą atrakcją przyrodniczą Zawoi jest 8-metrowej wysokości wodospad na Mosornym Potoku należący do największych w Beskidach. Można też zwiedzić kościół Św. Klemensa wzniesiony w latach 1757-1759, czy też najstarsze w polskich Beskidach schronisko na polanie Markowe Szczawiny.

Nasz dom stanowi świetną bazę wypadową dla osób uprawiających turystykę zimową, pieszą i rowerową.

 1. W Zawoi funkcjonuje 5 wyciągów narciarskich. Największy z nich to Mosorny Groń (kolej linowa, krzesełka 4 os. sztucznie naśnieżany, oświetlony długość 1420 m), oraz Wojtek (wyciąg orczykowy, sztucznie naśnieżany 410m), Baca 3 , Baca 2, Baca.
 2. Przez Przysłop przebiegają szlaki turystyczne:
  • - żółty (przeł.Przysłop – Kiczora-przeł. Kolędówki-przeł. Opaczne-Jałowiec)
  • - niebieski (przeł.Przysłop-Stryszawa Dolna-Krzeszów)
  • - czarny (Sucha Beskidzka – przeł.Przysłop – Zawoja Centrum),
   a przez samą Zawoję szlaki prowadzące na Babią Górę – królową Beskidów, która słynie ze wspaniałych widoków, unikatowych gatunków zwierząt i roślin i urzeka majestatem i tajemniczością.
 3. Zawoja posiada doskonale przygotowane i oznakowane trasy rowerowe a niejeden wyścig kolarski zawiera górską premię na Przysłopie.

Dom jest doskonale położony. Stąd tylko 10 km do Suchej Beskidzkiej, gdzie znajduje się basen kryty, zespół zamkowo - parkowy czy też karczma Rzym gdzie podobno bywał Pan Twardowski. Z domu jest około 60 km do basenów termalnych w Słowacji, 65 km do Krakowa, 40 km do Wadowic