Kraków to stolica Małopolski, historyczne miasto królów, była stolica Polski i centrum turystyczne południowej części kraju. Rokrocznie przyciąga miliony turystów z całego świata. Kraków znany jest z licznych zabytków, bogatego życia nocnego czy świetnych restauracji. Jednak nie zawsze turyści przybywający do grodu Kraka zdążą zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca.

W końcu zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem, samemu czy używanie tylko własnych nóg ma swoje ograniczenia. Dlaczego warto wybrać nie tylko zwiedzanie Krakowa melexem?

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem?

Większość Polaków zna najbardziej znany Zamek Królewski na Wawelu. Wawel to ciekawa atrakcja turystyczna, ale trzeba liczyć się z ogromnym ruchem turystycznym. Na szczęście przez internet sprawnie możemy kupić bilety na wycieczki. Sam zamek chyba nie robi takiego wrażenia jak katedra, w której pochowani są najsłynniejsi i najbardziej zasłużeni rodacy w historii Polski. Wrażenie niesamowite robi także Stare Miasto otoczone Plantami (gdzie niegdyś stały potężne obwarowania i mury obronne). Zespół najstarszej części miejskiej jest o tyle wyjątkowy, że do naszych czasów zachowało się mnóstwo budynków z czasów średniowiecznych czy samego renesansu. Rynek Główny zachwyca dzięki obecności Kościoła Mariackiego, wieży ratuszowej czy ośrodków kultury i restauracji. Niektóre z nich działają tam nieprzerwanie od ponad 100 lat! Ledwo opisałem dwie słynne części starego Krakowa, a już trzeba się skupić na sposobie zwiedzania!

Zwiedzanie Krakowa melexem

Melex to mały, wąski samochód elektryczny, który jest dostosowany do przewożenia turystów (7 osób maksymalnie) po mieście. Melexy są produkcji polskiej i pojawiły się w Krakowie już dobrych parę lat temu. Wizytujący miasto chwalą sobie przede wszystkim szybkość zwiedzania. Wsiadamy do środka, a kierowca wozi nas po wybranych miejscach w danym pakiecie wycieczki, dzięki czemu widzimy najważniejsze punkty miasta (z płyty leci audio przewodnik lub o danej części Krakowa opowiada kierowca). Ważny jest tutaj aspekt wieku podróżujących i ich możliwości. Nie każdy jest młody, sprawny i może sobie pozwolić na zrobienie 20 km dziennie na piechotę. Dlatego też jest to idealna opcja dla turystów podeszłym wieku. Wybranie odpowiedniej wycieczki gwarantuje zobaczenie wszystkich najważniejszych części Starego Miasta, Kazimierza, Podgórza. Co więcej, są przewidziane postoje na wcześniej zaplanowane wizyty w muzeach, a tych nie brakuje! Mamy Muzeum Narodowe, które oprócz głównego, ogromnego gmachu z wystawami czasowymi i stałymi, ma również swoje pododdziały w innych częściach miasta (pałace, siedziby szlacheckie etc.).

Dla osób ceniących sobie bardziej miejskie życie i poznaniem miasta z perspektywy mieszkańców, polecam serdecznie kawiarnie i puby na terenie Kazimierza. Była żydowska dzielnica oprócz paru synagog i przyjemnej architektury na zaledwie paru kilometrach kwadratowych posiada setki lokali o przeróżnym klimacie – od polskich smaków, przez Meksyk aż po ukraiński bar ze śledziem i wódką. Nie pozostaje nic innego, jak zaprosić na udany pobyt w Krakowie!