Podatki są czymś nieuchronnym, co dotyczy każdego obywatela i każdego przedsiębiorcy. Jednakże, w zależności od kraju, system podatkowy jest zupełnie inny, inne są przepisy, stawki podatkowe oraz przewidziane ulgi, o których po prostu dobrze jest wiedzieć. Dlatego też wyjeżdżając poza granice kraju i rozpoczynając tam działalność trzeba w dużej mierze nauczyć się wszystkiego od nowa, poznać cały system tak, aby nauczyć się poruszania w jego obrębie.
Z tego też względu prowadzenie działalności gospodarczej poza granicami kraju jest tak trudne- trzeba bowiem włożyć wiele wysiłku już na starcie, jeszcze przed rejestracją firmy, a znajomość polskiego prawa może być pomocna, ale jedynie w niewielkim stopniu. Jak wobec tego wyglądają podatki w Hiszpanii, co powinniśmy wiedzieć już na starcie i jak prowadzić tutaj firmę, która będzie dopasowana do naszych oczekiwań?
Decentralizacja hiszpańskich podatków
Na starcie na pewno warto wiedzieć o tym, że prawo podatkowe w Hiszpanii to nie tylko podatki państwowe, które są centralnie ustalane dla całego kraju. W Hiszpanii nadawana jest dość duża autonomia poszczególnym regionom, dlatego też w zależności od tego, gdzie będziemy chcieli prowadzić swoją działalność- kwestie podatkowe mogą być odrobinę inne. 17 autonomicznych regionów ma swoje własne przepisy nie tylko w kwestiach podatkowych, ale także w kwestii podejmowania innych decyzji. Więcej informacji na temat kwestii podatkowych można znaleźć na stronie jednego z biur rachunkowych. Wystarczy wejść na https://biuroksiegowewhiszpanii.pl.
Co jeszcze warto wiedzieć o prawie podatkowym w tym kraju?
Podstawowa kwestią, jaka związana jest z podatkami w tym kraju jest to, że obowiązuje tutaj stawka progresywna. Samo prawo podatkowe w Hiszpanii zakłada podatki pośrednie i bezpośrednie. Do tych pierwszych zaliczany jest podatek VAT, ten drugi to podatek dochodowy od osób fizycznych. W Hiszpanii ustalona została także kwota wolna od podatku. Jest on zależna od wieku obywatela, a w przypadku osób, które nie ukończyły 65 roku życia wynosi ona 5550 euro.
Jeśli chodzi o wysokość stawek podatkowych dla osób fizycznych progi podatkowe wynoszą kolejno 19%, 24%, 30%, 37%, 45% i 47%. Stawka podatkowa uzależniona jest od dochodów. W przypadku firm, które dopiero rozpoczęły swoją działalność na rynku- można liczyć na specjalne ulgi, które mają na celu zwiększenie szans nowych przedsiębiorców na rynku. Z tego też względu tak istotny jest odpowiedni wybór osobowości prawnej nowego podmiotu, a potem dokonywanie ewentualnych optymalizacji podatkowych w ramach istniejącego prawa podczas regularnych rozliczeń prowadzonej działalności.
Tak naprawdę, wszystkim zależy na tym, aby podatki stanowi jak najmniejszy koszt działalności, gdyż przyczynia się to do lepszej płynności finansowej. Czasem jednak konieczne jest zwrócenie się o pomoc do specjalistów, którzy są biegli w prawie podatkowym. Najczęściej jest to opłacalne i wygodne rozwiązanie- tym samym przedsiębiorca nie musi samodzielnie zagłębiać się w ustawy i przepisy. Stanowi to oszczędność czasu, ale też pozwala pozbyć się stresu i wątpliwości związanych z tym, czy wykonywane przez nas rozliczenia są poprawne i dla nas korzystne.