Zarówno pojazdy jak i wiele maszyn produkcyjnych i przemysłowych składają się z bardzo zróżnicowanych części. Między innymi, można do nich zaliczyć chociażby tuleje, które swoim kształtem przypominają walce z dodatkowym wydrążeniem otworu wewnątrz. Patrząc na tuleje z góry można jej kształt przyrównać także do pierścienia, warto jednak wiedzieć także o tym, że tuleja może mieć kształt bardziej stożkowy jak i kształt cylindryczny. Elementy te można produkować w przeróżnych rozmiarach, mogą być także produkowane na specjalne zamówienie firm, co nie należy do rzadkości. Docelowo, we wnętrzu tulei ma pracować tłok. W przypadku tych elementów wydajność i żywotność powinny iść ze sobą w parze.

Elementy, które są wykonywane z dużą precyzją

Żeby tuleja cylindryczna dobrze spełniała swoją rolę- musi być precyzyjnie wykonana w ściśle określonych wymiarach i tutaj praktycznie nie można mówić o żadnej tolerancji błędu. W przeciwnym razie element ten mocno straci na wydajności podczas swojej pracy lub też będzie szybciej się zużywał i ulegał awariom. Jak więc widać, jakość wykonania tulei bardzo mocno wpływa na cały proces technologiczny, jaki zachodzi w miejscu, gdzie znajduje ona zastosowanie.

Z tego też względu są na rynku firmy, które specjalizują się w wytwarzaniu tulei, wałków, walców oraz specjalistycznych powłok, które je pokrywają. Jedną z takich firm jest Hannecard, której ofertę można znaleźć na stronie https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/nowe-tuleje-i-walce.

Jakie tuleje należą do tych najpopularniejszych?

Tuleje w praktyce można produkować z różnych materiałów w zależności od tego, jakie cechy specyficzne chcielibyśmy, aby finalnie posiadały. Jedną z możliwości są tuleje z włókna szklanego, które można pokryć powłoką gumową lub też powłoką z wykorzystaniem elastomerów. Popularność rozwiązań poliuretanowych bez wątpienia stale wzrasta na przestrzeni lat. Tuleje stożkowe znajdują zastosowanie w drukarniach, gdzie na porządku dziennym wykonywane są takie prace jak drukowanie, laminowanie czy uszlachetnianie powierzchni. Idealnie nadają się do wklęsłodruku, a dostępne są w swojej standardowej wersji nieprzewodzącej lub jako specjalnie opracowane rozwiązanie do stosowania przy farbach rozpuszczalnikowych, jako tuleje półprzewodzące.

Tuleje są nieodłącznym elementem przemysłu drukarskiego- wykorzystuje się je także do druku fleksograficznego. Tuleja cylindryczna może posiadać naprawdę doskonałą odporność mechaniczną oraz żywotność, co sprawia, że doskonale sprawdza się na co dzień w parku maszynowym.