Wielu inwestorów, którzy decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, rozważa też możliwość zakupu magazynu energii. Jest to uzasadnione, gdyż zwiększa sensowność całej inwestycji i prowadzi do wielu korzyści. Bez wątpienia jest to bowiem rozwiązanie, które pozwala na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna. Dzięki magazynowi energii można znacząco zwiększyć swoją samowystarczalność i uniezależnić się od dostaw energii z elektrowni. Nadwyżki wyprodukowanej energii są bowiem gromadzone na ten czas, kiedy instalacja nie pracuje, a kiedy potrzebny jest prąd. System bateryjny pozwala więc w praktyce znacząco obniżyć rachunki i jest inwestycją, która zwraca się w czasie. Co jeszcze warto wiedzieć o magazynach energii?
Jak realizowane są projekty wykonywania magazynów energii?
Pierwszym etapem jest przygotowanie wstępnego projektu oraz oferty pod konkretnego klienta. Trzeba wziąć pod uwagę to przy jakiej instalacji fotowoltaicznej ma pracować bateria, do wyboru jest rodzaj magazynu energii oraz jego pojemność i moc. Dobrze jest też uwzględnić ewentualne przyszłe potrzeby energetyczne użytkowników. W kolejnym kroku wykonuje się szczegółowy projekt budowlany oraz warunki przyłączenia. Mając już określone wszelkie parametry wykonania projektu u klienta- można przejść do zakupu i dostawy konkretnego magazynu energii, a także do jego montażu. Na koniec pozostaje jeszcze dopełnienie wszelkich formalności z zakładem energetycznym.
Magazyn energii rzeczywiście sprawdzi się w praktyce?
Jest to bez wątpienia jedno z najczęściej zadawanych pytań, jeśli chodzi o magazyny energii. Kraków jest miastem w którym znajdziemy bardzo wielu wykonawców tego rodzaju projektów którzy będą w stanie przedstawić nam, jaka jest opłacalność takiej inwestycji. Szereg informacji znajdziemy między innymi na stronie https://elektromasters.com.pl/oferta/magazyny-energii/. Szacuje się, że wysokiej jakości magazyn energii pozwala nawet na około 6000 cykli ładowania, co określa się jako jego żywotność na okres do 30 lat użytkowania. Może on działać jako system awaryjnego zasilania, a samo urządzenie objęte jest 10-letnią gwarancją.
Do największych zalet magazynu energii przede wszystkim należy oszczędność na rachunkach za prąd, zwiększenie autokonsumpcji energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznej oraz niemalże całkowita niezależność energetyczna dostaw z elektrowni. Magazyny energii określane są również jako powerbanki. To rozwiązania idealne nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale też firm i całych obiektów przemysłowych. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii o przyszłość energetyki.