Wypadanie włosów dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiety, chociaż u mężczyzn problem ten pojawia się znacznie częściej. Powoduje on nie tylko nieestetyczny wygląd fryzury, ale zdarza się też, że pojawiają się całe połacie skóry głowy bez włosów i nieestetyczne zakola. Ze względu na to, że jest to dość często spotykany problem, dostępnych jest co najmniej kilka kuracji, które mogą zapobiegać wypadaniu włosów- jednakże w takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty. Tak naprawdę, najlepiej odwiedzić takiego specjalistę jak trycholog już na początku, kiedy tylko zaobserwujemy problem z włosami, a środki zaradcze z drogerii nie przynoszą zadowalającej poprawy.

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne

W niektórych przypadkach mówi się o tym, że można odziedziczyć skłonność do łysienia, jeśli więc mówimy o genetyce i faktycznie takie jest podłoże naszego problemu- trudno będzie z tym walczyć. Jednakże, trycholog może zaproponować nam najnowocześniejsze sposoby radzenia sobie także i z takim scenariuszem, gdyż w niektórych klinikach wykonywane są przeszczepy włosów. Całe cebulki włosowe są pobierane np. z obszaru potylicznego i w specjalny sposób wszczepiane w miejsca, w których znajduje się znaczny ubytek włosów. Jedną z klinik, która zajmuje się wykonywaniem właśnie takich zabiegów jest chociażby Centrum Zdrowego Włosa- https://centrumzdrowegowlosa.pl/.

 

Wypadanie włosów może też być spowodowane poprzez działanie hormonów. U mężczyzn jest to bardzo częsta utrata włosów ze względu na niszczycielskie działanie testosteronu, który osłabia cebulki włosowe. Istnieją jednak preparaty, które są w stanie ochronić cebulki włosowe przed wpływem tego hormonu, a co za tym idzie możliwa jest skuteczna terapia zaradcza.

 

Do innych przyczyn wypadania włosów można też zaliczyć niewłaściwą ich pielęgnację czy też nie do końca zdrowy tryb życia- niewłaściwa dieta lub zbyt częste sięganie po różnego rodzaju używki. Istnieje cała gama zabiegów, jakie można wykonać w specjalistycznym gabinecie lekarskim, które będą w stanie poprawić kondycję skóry głowy i pobudzić komórki do wytwarzania nowych cebulek włosowych. Na pewno zabiegiem wartym uwagi jest mezoterapia (igłowa jak i bezigłowa), zabieg infuzji tlenowej czy wykorzystanie osocza bogatopłytkowego. Wszystkie te zabiegi może nam przedstawić trycholog jako możliwe do wdrożenia terapie zaradcze dopasowane do naszego problemu.

 

Pamiętajmy jednak, że bardzo często ta pierwsza wizyta u specjalisty to szczegółowy wywiad z pacjentem, a także poszerzona diagnostyka problemu. Może zostać wykonane badanie, które określane jest jako trichoskopia, gdzie w dużym powiększeniu ogląda się skórę głowy, aby ocenić jej kondycję.