Solidna warstwa izolacyjna to obowiązkowy element każdej podłogi- także tej, którą wykonujemy np. pod patio czy też taras i która będzie osadzona bezpośrednio na gruncie. To właśnie keramzyt impregnowany jest polecanym materiałem, który świetnie sprawdzi się właśnie do tego celu. Wszystko przez to, że jest to kruszywo, które produkuje się z gliny ilastej, która pod wpływem bardzo wysokiej temperatury pęcznieje i staje się bardzo napowietrzona i porowata. Jednocześnie, keramzyt jest materiałem bardzo lekkim, dostępnym w formie kuleczek o różnej wielkości frakcjach.

Dlaczego akurat keramzyt impregnowany?

O ile być może dobrze znamy sam keramzyt, gdyż jego zastosowanie jest powszechne, o tyle jego wersja impregnowana może stanowić dla nas pewną nowość. Tymczasem, jest to doskonały materiał stosowany właśnie do izolacji. Keramzyt ma bowiem tę ważną cechę, że wyróżnia go bardzo dobra zdolność podciągania wilgoci. Tym samym, zwykły keramzyt osadzony bezpośrednio na gruncie stale podciągałby wilgoć z gleby, co niekorzystnie mogłoby wpłynąć na wykonywaną przez nas posadzkę.

Z tego też względu materiał ten pokrywa się dodatkową warstwą impregnatu, która sprawia, że zjawisko podciągania kapilarnego wilgoci przestaje występować. Jednocześnie, impregnacja nie wpływa na żadne inne cechy keramzytu- nadal jest on świetnym izolatorem, jest niepalny, odporny na wilgoć i na działanie grzybów i pleśni. Tego rodzaju keramzyt, a także inne jego wersje dostępne są na stronie- https://leca.pl/produkty/izolacje/lecar-keramzyt-impregnowany/.

W jaki sposób wykonuje się takie ocieplenie?

Keramzyt można zamówić zarówno w wersji sypkiego kruszywa jak i w postaci workowanej. Po przygotowaniu podłoża i pozbyciu się darni- materiał układa się na wysokość około 50 cm warstwy, co stanowi około 3 worki keramzytu układane jedna na drugiej. W przypadku rozsypywania keramzytu w formie luźnej, warstwa izolacji powinna wynosić około 25-30 cm, ale dodatkowo konieczne jest też jej ubicie i zagęszczenie. Do zagęszczenia takiej warstwy zazwyczaj potrzeba około 10% więcej kruszywa niż zostało użyte do wyłożenia odpowiednio grubej warstwy.

Warstwa izolacyjna jest bardzo ważna, tym bardziej, że keramzyt nie tylko zabezpiecza posadzkę przed zimnem, ale też stanowi solidną barierę dla uciekającego ciepła. Akumuluje ciepło w sobie, co jest jedną z jego największych zalet. Po odpowiednim ułożeniu warstwy izolacji z keramzytu impregnowanego- przychodzi czas na izolację przeciw przedostawaniu się nadmiaru wilgoci. Kolejnym etapem jest już natomiast samo układanie wybranej przez siebie posadzki. Jak widać, ocieplanie keramzytem nie jest trudne ani skomplikowane, a jeśli zdecydujemy się na jego postać workowaną- dodatkowo może być bardzo szybkie.